Masaż punktów spustowych

Masaż punktów spustowych

W obecnych czasach coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, w pracy. Jesteśmy zabiegani i chcemy jak najwięcej osiągnąć. Nawet pracując fizycznie, nie zawsze pamiętamy o odpowiedniej regeneracji. Chodzenie na siłownie i uprawianie sportu także wiąże się z eksploatacją naszego ciała. Większość z nas w jakimś stopniu odczuwa napięcia w ciele i bóle. Brak odpowiedniej rozciągania i dbania o mięśnie może dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie. Uczęszczając do fizjoterapeuty, możemy spotkać się z masażem punktów spustowych. Jednak o co w nim chodzi? Jak masować punkty spustowe i czym one tak właściwie są?

Czym są punkty spustowe?

Punkty spustowe, z angielskiego trigger points, to punkty na ciele, które guzkami, zgrubieniami lub całymi pasmami. Te punkty przyczyniają się do bólów mięśni, ich sztywności, a nawet mogą przyczyną bólów głowy. Do pojawienia się na naszym ciele punktów spustowy doprowadzają wszelkie przeciążenia organizmu, oraz przewlekły stres i zmęczenie. Nieprawidłowa postawa ciała, złe wzorce ruchowe i wady narządu ruchu także mogą spowodować wystąpienie punktów spustowych. Napięcie, które jest przez punkty spustowe wytwarzane, po jakimś czasie obejmuje obszar całego mięśnia i może powodować promieniujący ból. 

Punkty spustowe - jak masować?

Ból punktów spustowych pojawia się w momencie ucisku tego miejsca. Może pojawić się także ból dookoła punktu spustowego, ból promieniujący, a także ból punktu odległego od uciskanego punktu. Jednak masaż punktów spustowych może pomóc w umorzeniu bólu. Możemy posłużyć się różnymi technikami masażu punktów spustowych. Do najpopularniejszy należą kompresja uciskowa, rozluźnienie pozycyjne oraz masaż włókien mięśniowych wzdłuż i w poprzek.

Kompresja uciskowa, polega na uciskaniu punktów spustowych. Nacisk wywierany na punkt spustowy powoduje kilkusekundowe niedokrwienie tego obszaru, po czym gdy zdejmiemy ucisk, to pojawia się zwiększony dopływ krwi, który powoduje lepsze odżywienie tkanki mięśniowej oraz zminimalizowanie aktywności danego punktu. W obrębie tej metody pojawiają się modyfikacje, jak na przykład mocniejsze uciskanie punktu spustowego co kilka sekund czy robienie 3 sekund przerwy pomiędzy uciskami. Kolejną popularną metodą jest rozluźnienie pozycyjne, w której uciskamy punkt spustowy do momentu wystąpienia bólu. Gdy ból wystąpi, szukamy pozycji, w której  on zmaleje lub ustąpi i w tej pozycji uciskamy przez 90 sekund. Masaż włókien mięśniowych w poprzek i wzdłuż to kolejna technika masażu punktów spustowych. Celem masażu wzdłuż włókien mięśniowych jest ich wydłużenie i poluzowanie powięzi, co przyczynia się do likwidacji sklejeń pomiędzy mięśniami w ciele.  Natomiast masaż poprzeczny robiony jest na brzuścu mięśniowym. Ważna jest tutaj częstotliwość, która powinna być zbliżona do bicia serca osoby masowanej. Po doborze odpowiedniej techniki masażu punktów spustowych możemy spodziewać się satysfakcjonujących efektów. Dzięki rozmasowaniu punktów spustowych pozbędziemy się bólu, zmniejszymy napięcie w mięśniach i również złagodzić stres. Możemy także oczekiwać ustąpienia bólów głowy. Warto skorzystać z masażu punktów spustowych. 

 

 

O NAS

Wiemy, jak istotna jest troska o kondycję swojego ciała i twarzy. Naszą misją jest szerzenie sprawdzonych porad oraz pomoc kobietom w dobraniu kompletnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb każdej skóry.
Zostań z nami na dłużej i znajdź czas dla siebie, na który tak bardzo zasługujesz.

ul. Traktorzystów 19 30-415 Kraków
834-434-646

kontakt@medicalms.pl