Obecnie mamy styczność z różnorodną ofertą masażów i form fizjoterapii. Nasze spięte ciała są codziennie eksploatowane, nawet jeśli zbytnio się nie ruszamy. Nawet siedzący tryb pracy bez odpowiedniego zadbania o aktywność fizyczną może mieć negatywne skutki. Osoby aktywne fizycznie również mają do czynienia z obciążeniami organizmu. Jedną z form masażu, który pomaga w bólach kręgosłupa, pleców, nóg, wszystkich stawów i mięśni jest masaż powięziowy. Jakie są efekty masażu powięziowego? Czy masaż powięziowy ma przeciwwskazania i skutki uboczne? Czy masaż powięziowy boli? Sprawdź ten artykuł, aby się dowiedzieć!
Techniki masażu powięziowego, czyli na czym on polega
Głównym celem masażu powięziowego jest rozluźnienie napiętych miejsc, poprzez ugniatanie tkanki mięśniowej. To sprawia, że powięzi i zrośnięte miejsca w mięśniach się ulegają rozpadowi i uwolnieniu. Takie działanie wpływa na rozplatanie supłów w tkance, które powodują napięcie w organizmie. Rola fizjoterapeuty polega na rozluźnianiu oraz spinaniu konkretnych miejsc, tak, aby wróciły one do prawidłowego oryginalnego stanu. Masaż powięzi to tak naprawdę element masażu taśm anatomicznych, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę i wzorzec ruchowy człowieka. Na taśmy anatomiczne składają się właśnie powięzi i mięśnie. Dzięki rozluźnieniu napiętych miejsc eliminowane są stany zapalne w tkance, oraz możliwe jest ich lepsze ukrwienie i regeneracja.
Masaż powięzi twarzy
Chociaż często masaż powięziowy stosowany jest jako technika masażu większych grup mięśni i stawów jak kręgosłup, plecy, kolana czy nogi, to coraz popularniejszy staje się masaż powięziowy twarzy. Jest to idealna technika to naturalnego liftingu twarzy i rozluźnienia spiętych mięśni. Redukcja napięcia w mięśniach twarzy, a także dekolcie, szyi i głowie wpłynie korzystnie na kontur naszej twarzy, rozluźni i zrelaksuje. Na taki masaż warto zapisać się do profesjonalisty.
Masaż powięziowy - przeciwwskazania
Masaż mięśniowo-powięziowy jak każda inna forma regeneracji ma swoje przeciwwskazania. Nawet jeśli nie jest ich dużo, to warto mieć je na uwadzę przed wyborem tej formy fizjoterapii. Na pewno przeciwwskazaniem są wszelkie rany skórne, otarcia, oparzenia, urazy. Wszystko, co powoduje ból przy dotykaniu. Złamane kości oraz tendencja do ich łamania także jest znakiem, że ta forma masażu nie będzie dla nas. Ponieważ jest to masaż tkanek to zakrzepica żył głębokich oraz przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi też jest to również przeciwwskazania do masażu powięziowego.
Masaż powięziowy - skutki uboczne
Masaż powięzi to bezpieczna technika terapeutyczna, która również jest bezbolesna dla pacjenta, co sprawia, że nie ma on długoterminowych skutków ubocznych. Niektórzy pacjenci jednak mogą odczuwać, że ich objawy są gorsze niż przed masażem, ale to uczucie mija w ciągu jednego lub dwóch dni po masażu. Dzieje się tak, ponieważ organizm staje się bardziej odżywiony, a tkanki dostają zewnętrznych bodźców i jest to normalny efekt masażu, który nie jest powodem do zmartwień. Masaż powięziowy to skuteczna technika w walce z bólem i napięciem mięśni i stawów.