Masaż tkanek głębokich - co to jest?

Masaż tkanek głębokich - co to jest?

Stale rozwijana wiedza medyczna sprawia, że wybór technik i metod fizjoterapii i regeneracji organizmu jest bardzo szeroki. Jedną z takich metod jest masaż tkanek głębokich, inaczej nazywany także głębokim masażem łącznotkankowym. Jest to bezpieczna i bezbolesna metoda, która pomaga rozluźnić napięcie zgromadzone w mięśniach. Wpływa także na poprawę swobody ruchów. Na czym polega masaż tkanek głębokich oraz jakie są do niego wskazania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule!

 

Masaż tkanek głębokich - jakie stosuje się techniki?

Masaż tkanek głębokich to metoda, do której fizjoterapeuta lub masażysta wykorzystuje ciężar własnego ciała. W tym celu stosuje łokcie, przedramiona oraz palce, bez użycia kciuków. Aby masaż był jak najdokładniejszy, nie stosuje się tutaj żadnych olejków, które przy innych masaż zapewniają poślizg na skórze. Techniki masażu tkanek głębokich nie zalecają jego stosowania, właśnie, aby mieć lepszą kontrolę nad masowanym miejscem. Masaż ten wyróżniają dwa ruchy: wydłużające, poprzeczne oraz uniesienia. Te pierwsze mają na celu wydłużyć i rozluźnić spięte mięśnie, które mają tendencje do skrócenia. Natomiast te drugie wykonywane są po to, aby rozbić zrosty i przedziały międzymięśniowe, które skutkują objawami bólowymi u pacjenta. Ostatni rodzaj ruchów, czyli uniesienia rozciąga i przełamuje włókna mięśniowe. Kompleksowość tych ruchów wpływa na skuteczność masażu! 


Masaż tkanek głębokich - jakie są wskazania?

Wskazania do masażu tkanek głębokich to przede wszystkim wszelkie wady postawy oraz bóle mięśni, oraz głowy. Taka forma masażu jest zalecana przy schorzeniach jak rwa kulszowa czy rwa barkowa. Zmiany zwyrodnieniowe stawów, popularne stany zapalne jak entezopatie również są zaleceniem do masażu tkanek głębokich. Jeśli czujemy, że nasze ciało jest spięte, wszystko nas boli i nie wiemy, co mogłoby przynieść ulgę, to warto zapisać się na głęboki masaż łącznotkankowy.

 

Masaż tkanek głębokich - jakich efektów możemy się spodziewać?

Po masażu tkanek głębokich mamy gwarancję, że będziemy czuć się bardziej rozciągnięci i mobilni, poprzez zmniejszenie napięcia w mięśniach i zwiększenie płynności ruchów. Na efekty masażu tkanek głębokich wpływa także lepsze ukrwienie tkanek głębokich. Przywrócona zostanie prawidłowa postawa ciała, a męczące nas bóle znikną. Dzięki temu będziemy poruszać się swobodniej i zwiększy się komfort codziennego funkcjonowania. Ulga w bólu wpłynie także pozytywnie na naszą zdrowie psychiczne. Każdy, kogo dotknął ból mięśni wie, jak bardzo wpływa to na samopoczucie. Dzięki masażowi tkanek głębokich będziemy czuć się o wiele lepiej. 


Masaż tkanek głębokich - czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Jednak przed decyzją o takim masażu musimy wiedzieć, że istnieję do niego przeciwwskazania.  Jednym z nich są na pewno urazy i uszkodzenia skóry, takie jak infekcje, oparzenia, przerwanie ciągłości skóry powstałe w wyniku skaleczenia. Nie można masować chorej powierzchni skóry. Przeciwwskazaniem do masażu tkanek głębokich będą także nowotwory, stany zapalne toczące się w organizmie, zakrzepy czy tętniaki. Doświadczony fizjoterapeuta lub masażysty powinien wykonać z nami szczegółowy wywiad, aby wykluczyć przeciwwskazania i odpowiednio przeprowadzić masaż tkanek głębokich.  

 

O NAS

Wiemy, jak istotna jest troska o kondycję swojego ciała i twarzy. Naszą misją jest szerzenie sprawdzonych porad oraz pomoc kobietom w dobraniu kompletnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb każdej skóry.
Zostań z nami na dłużej i znajdź czas dla siebie, na który tak bardzo zasługujesz.

ul. Traktorzystów 19 30-415 Kraków
834-434-646

kontakt@medicalms.pl