Jakie dolegliwości powodują punkty spustowe i jak sobie z nimi poradzić. Masaż i terapia.

Jakie dolegliwości powodują punkty spustowe i jak sobie z nimi poradzić. Masaż i terapia.

Osoby, które trenują lub przebywają w niewygodnych pozycjach ciała, bardzo często mają problem z bólem. Punkty spustowe, stają się powszechnym zjawiskiem, na które skarży się coraz więcej osób. Problem jest dość powszechny, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że punkty spustowe mogą powodować problemy zdrowotne. Jak sobie radzić z pojawiającymi się problemami punktów spustowych?

Co to są punkty spustowe?

Mięśniowo–powięziowe punkty spustowe to niewielkie, mocno wrażliwe obszary włókien mięśniowych. Można je w bardzo łatwy sposób odszukać, ponieważ są wyraźnie wyczuwalne. Głównie jako niewielkie ziarenka, grudki, zgrubiałe pasma i stwardnienia. Punkty spustowe są przyczyną bólu patologicznego. Najczęściej stanowią odpowiedź na pytanie, dlaczego bolą mięśnie. Generowane przez nie napięcie obejmuje swoim zasięgiem cały mięsień. Cechą charakterystyczną jest ból rzutowany oraz promieniujący.

Punkty spustowe, jak uciskać?

Po pierwszym kroku terapii punktów spustowych należy przejść do ich niwelowania. Jak należy masować punkty spustowe, gdy już je znajdziemy? To wszystko zależy od umiejscowienia i natężenia bólu. Głównie możemy to robić przy pomocy kciuka, łokcia lub specjalnego przyrządu do masażu. Bolesny guzek należy uciskać przez kilka sekund, stopniowo zwiększając siłę. Nacisk na punkty spustowe oczywiście może być ciągły lub delikatnie pulsujący z lekką zmianą kąta. Należy pamiętać, że nie może wywoływać promieniowania do innych części ciała. Taką terapię punktów spustowych wykonuje się seriami, pozwalając mięśniom na chwilę odpoczynku. Co ważne, całkowite pozbycie się problemu wymaga czasu. Jednorazowy masaż pomoże na chwilę, dlatego też w terapii punktów spustowych ważna jest systematyczność.

Pamiętać trzeba koniecznie, że niewłaściwie potraktowane punkty spustowe mogą wywołać niepożądane reakcje organizmu. Głównie pod postacią migreny czy nawet wymiotów. Jeżeli więc zmagamy się z silnym bólem, należy udać się na wizytę do fizjoterapeuty bądź masażysty. Profesjonalne podejście do terapii punktów spustowych pozwoli na szybkie pozbycie się problemu. Co więcej, bez zbędnych efektów ubocznych.

Punkty spustowe na różnych częściach ciała

Punty spustowe na ciele pojawiają się w różnych miejscach. Najczęściej punkty spustowe na głowie umiejscowione są na skroniach. Oczywiście mogą występować także w innych mięśniach głowy. Ból przede wszystkim może promieniować do twarzy oraz zębów, co jest bardzo niekomfortowym bólem. Czasem imituje bóle zębów i może prowadzić do ich niepotrzebnego wyrwania przez dentystę. Punkty spustowe w tym miejscu mogą być źródłem napięciowych bólów głowy oraz migren. Natomiast np. punkty spustowe na karku zlokalizowane są najczęściej w mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym. Co więcej, w mięśniach położonych po jej bokach oraz pod żuchwą. Najczęściej pojawiają się u osób, których praca wymaga stałego skrętu głowy w jedną stronę.

 

O NAS

Wiemy, jak istotna jest troska o kondycję swojego ciała i twarzy. Naszą misją jest szerzenie sprawdzonych porad oraz pomoc kobietom w dobraniu kompletnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb każdej skóry.
Zostań z nami na dłużej i znajdź czas dla siebie, na który tak bardzo zasługujesz.

ul. Traktorzystów 19 30-415 Kraków
834-434-646

kontakt@medicalms.pl