Od dłuższego czasu planujesz wybrać się na masaż i zastanawiasz się nad masażem sportowym? Masaż wykorzystuje różne techniki, oddziałujące na mięśnie i pobudzające cały organizm. Jako jedna z metod fizjoterapii skutecznie leczy dolegliwości bólowe, a w rehabilitacji sportowej stanowi ważny element. Klasyczny masaż w niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się niż masaż sportowy i odwrotnie.
Masaż sportowy, na czym polega?
Masaż sportowy to inaczej masaż ręczny, który ma zapobiegać objawom patologicznym. Przede wszystkim mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących podczas aktywności fizycznej. Główną rolą masażu sportowego jest szybkie usunięcie efektu zmęczenia i przeciążenia. To właśnie głównie pojawia się po wysiłku fizycznym. Techniki masażu sportowego są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i stosowanych zabiegów. Takich, które wchodzą w skład odnowy biologicznej. Działanie masażu będzie w pełni skuteczne, gdy zastosuje się go łącznie z zabiegami fizykalnymi stosowanymi w fizjoterapii. Głównie takimi jak elektroterapia, magnetoterapia, czy światłolecznictwo.
Fizjoterapia masażem sportowym jest efektywnym środkiem w walce ze zmęczeniem. Przede wszystkim likwiduje ból powstały podczas wysiłku i przyspiesza proces powrotu organizmu do stanu prawidłowego. Oczywiście pomagając mu wrócić po wysiłku do stanu wyjściowego znacznie szybciej. Ma istotny wpływ na zachowanie gibkości, siły, szybkości oraz na zwiększenie zdolności do wysiłku. Masaż sportowy odgrywa również znaczną rolę w psychicznym przygotowaniu zawodnika. Poprawia jego samopoczucie i wyrabia odpowiednią motywację. Masaż sportowy spełnia następujące funkcje:
- Rozgrzewającą, czyli przygotowanie do treningu czy zawodów,
- Regeneracyjną, czyli przyspieszenie powrotu organizmu po dużym wysiłku,
- Leczniczą, czyli wspomaganie leczenia urazów powstałych podczas treningu czy zawodów.
W zależności od zadań, jakie ma spełniać masaż sportowy, dzieli się go na:
- treningowy,
- startowy,
- powysiłkowy,
- przed zawodami,
- podtrzymujący.
Regularne korzystanie z technik masażu sportowego
Przy regularnym korzystaniu z masażu sportowego następuje poprawa ruchomości stawów oraz stabilizacji. Mięśnie stają się przede wszystkim sprawniejsze oraz zwiększa się ich wydolność. Najważniejsze jest także działanie profilaktyczne masażu, zapobieganie kontuzjom, czy też przeciążenia aparatu ruchu. W połączeniu z technikami masażu sportowego możliwa jest poprawa siły i masy mięśniowej. Działanie masażu przyspiesza procesy przemiany materii. Co więcej, pobudza układ wydzielania wewnętrznego, układ krążeniowy i oddechowy. Bodziec w masażu sportowym powinien być tak silny, jak to tylko jest konieczne. Tak samo słaby, jak tylko jest to możliwe. Siła i natężenie masażu sportowego powinno być dobierane odpowiednio do celów i potrzeb klienta. Masaż sportowy jest elementem niezmiernie istotnym w procesie regeneracji. Dlatego też im częściej się trenuje, tym częściej powinno się z niego korzystać.