Masaż izometryczny - co to jest i jakie są korzyści?

Masaż izometryczny - co to jest i jakie są korzyści?

Coraz popularniejsze robią się masaże, zwłaszcza w obecnych czasach. Dbanie o organizm, to nie tylko zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. To także odpowiednia regeneracja, wystarczająca ilość snu. Osoby, które na co dzień dbają o dawkę wysiłku fizycznego, wiedzą jak ważna jest regeneracja mięśni. Optymalna ilość makroskładników w posiłkach, dbanie o podaż witamin i minerałów oraz dbanie o rozciąganie i mobilność stawów. Masaże są uzupełnieniem holistycznego dbania o organizm i mają mnóstwo korzyści zdrowotnych. Takim masażem, który zregeneruje mięśnie, jest masaż izometryczny. Co to jest masaż izometryczny? Na czym to polega? 

Masaż izometryczny - co to? 

Masaż izometryczny wyróżnia wykonywanie go na napiętych mięśniach, pojedynczym lub całej grupie. Nazwa wskazuje, na to, że skurcz ma być izometryczny, czyli niewpływający na długość włókien mięśniowych. Przed i po masażu należy porównać obwody masowanego mięśnia, aby sprawdzić wielkość zmiany masy mięśniowej, najlepiej obwód mierzyć w 2 miejscach i oznaczyć je na ciele. Taki izometryczny masaż ma wiele korzyści jak przyrost masy mięśniowej i zwiększenie jej siły bez zastosowania obciążania. Masaż ten dodatkowo wpływa na pozbywanie się z organizmu tkanki tłuszczowej. 

Masaż izometryczny - wskazania i przeciwwskazania

Masaż izometryczny jest zalecany dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ wpływa na regenerację mięśni po intensywnej aktywności fizycznej. Jest także polecany osobom, u których wystąpiło złamanie lub unieruchomienie kończyny oraz zanik mięśni. Wskazaniem jest także chęć poprawy napięcia mięśni i jako element odnowy u profesjonalnych sportowców. Dzięki wpływowi na redukcję tkanki tłuszczowej może być element kuracji antycellulitowej i odchudzającej.
Jednak przed przystąpieniem do masażu izometrycznego warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego stosowania. Pośród nich znajdują się jednostki chorobowe jak na przykład nowotwór, stwardnienie rozsiane, nadciśnienie i niewydolność układu krążenia. Dla kobiet przeciwwskazaniami mogą być okres menstruacyjny i ciąża. Żylaki nóg, infekcje dróg oddechowy także będą przeszkodą w izometrycznym masażu. Chęć skorzystania z masażu izometrycznego warto skonsultować ze specjalistą. 

Masaż izometryczny - na czym polega?

Masaż izometryczny podzielony jest na trzy etapy. Początkowy etap przygotowawczy ma na celu odpowiednie rozluźnienie i przygotowanie pacjenta do masażu. W tym etapie stosowane są techniki głaskania, ugniatania i delikatnego rozcierania mięśni co wpływa na zwiększenie ukrwienie i pobudzenie receptorów w organizmie. Po tym etapie masażysta przechodzi do właściwego etapu masażu izometrycznego. Należy tutaj uzyskać właściwe napięcie izometryczne masowanych mięśni. Stosowane są naprzemiennie bardziej żwawe techniki jak oklepywanie czy energiczne ugniatanie, które powinny trwać do 30 sekund, po czym następuje zmiana na techniki rozluźniające na przykład wibracje czy głaskanie, która powinna trwać 15 do 30 sekund. Po zakończeniu tego etapu następuje etap końcowy, czyli powtórne rozluźnienie masowanego obszaru, aby zminimalizować napięcie mięśni. Stosowane są tutaj wcześniejsze techniki rozluźniające. Całość masażu trwa od 30 do 45 minut. Jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących zadbać o odpowiednią regenerację mięśni, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej jednocześnie poświęcając na to mały odcinek dnia. 

 

O NAS

Wiemy, jak istotna jest troska o kondycję swojego ciała i twarzy. Naszą misją jest szerzenie sprawdzonych porad oraz pomoc kobietom w dobraniu kompletnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb każdej skóry.
Zostań z nami na dłużej i znajdź czas dla siebie, na który tak bardzo zasługujesz.

ul. Traktorzystów 19 30-415 Kraków
834-434-646

kontakt@medicalms.pl