Zaskórniki i wągry to bardzo charakterystyczne zmiany skórne. Rozpoznać je można po drobnych, jasnych lub ciemnych kropeczkach. Najczęściej pojawiają się w okolicy nosa, czoła i brody. Są przede wszystkim problemem estetycznym, aczkolwiek nie można ich do końca lekceważyć. Nieleczone mogą prowadzić do powstania stanu zapalnego i zmian trądzikowych.
Jak usunąć wągry i zaskórniki?
Wągry i zaskórniki mogą powstawać z wielu różnych przyczyn. Ich skuteczne zwalczanie należy rozpocząć od ustalenia, co może być ich główną przyczyną. Powodem problemu mogą być, chociażby zmiany hormonalne. Zażywanie niektórych leków, stres czy niewłaściwa dieta i jedzenie niezdrowych rzeczy również mogą powodować zaskórniki. Powstawanie takich zmian związane jest również z niewłaściwą pielęgnacją skóry. Stosowaniem źle dobranych do cery kosmetyków lub produktów słabej jakości. Wyeliminowanie głównej przyczyny pojawienia się to podstawa usunięcia zaskórników i wągrów.
Jak pozbyć się wągrów na nosie? Działania powinny być kompleksowe i obejmować kilka etapów. Należy przede wszystkim dążyć do normalizacji procesu rogowacenia. Bardzo ważna jest również walka z namnażającymi się bakteriami i skuteczne odblokowanie porów. Jeśli pojawi się stan zapalny, to konieczne trzeba go złagodzić. Ważnym etapem będzie tutaj także zadbanie o zmniejszenie wydzielania łoju.
Na początku można także spróbować odwiedzić aptekę. Znaleźć tam można szeroką gamę specjalistycznych preparatów pomocnych. Odpowiednie produkty pomogą w walce z tego rodzaju zmianami, o działaniu antybakteryjnym, seboregulującym i złuszczającym. Mogą to być preparaty na zaskórniki zawierające retinoidy, kwas salicylowy czy kwas AHA. Dobre działanie mają również plastry na wągry, maseczki oczyszczające, czy profesjonalne kremy i żele. Należy pamiętać jednak o starannym nawilżaniu twarzy podczas kuracji. Intensywne odkażanie i złuszczanie prowadzić może do przesuszenia skóry. Tym samym do pobudzenia produkcji łoju.
W usunięciu wągrów pomóc może także wizyta u kosmetyczki. Wtedy zaproponować może manualne oczyszczanie twarzy lub mikrodermabrazję. Należy pamiętać, aby nigdy samodzielnie nie usuwać zaskórników. Może to prowadzić do zwiększenia stanu zapalnego i powstania różnych zmian ropnych.
Domowe sposoby, jak usunąć zaskórniki zamknięte?
Jak usunąć zaskórniki zamknięte? W niektórych przypadkach skuteczne mogą okazać się domowe preparaty z niektórych roślin i ziół:
- rumianku,
- ogórka,
- cytryny.
Mają one ogromne właściwości oczyszczające i detoksykacyjne. Najlepiej sprawdzają się w formie delikatnego toniku do przemywania twarzy. Znanym domowym sposobem jest także tonik aspirynowy. Do przygotowania, należy 15 tabletek aspiryny dokładnie rozkruszyć i rozpuścić w 100 ml przegotowanej, ostudzonej wody. Jak jeszcze można pozbyć się zaskórników zamkniętych? Dobrze sprawdzają się na nie samodzielnie robione peelingi na bazie mleka z dodatkiem:
- płatków owsianych,
- płatków jęczmiennych,
- ryżu.