Ból nóg podczas ciąży, czyli jak sobie z nim radzić?

Ból nóg podczas ciąży, czyli jak sobie z nim radzić?

Okres ciąży to bardzo wymagający czas dla organizmu każdej kobiety. W jej ciele rozwija się drugie życia, nakłada to dodatkowy ciężar na ciało. Każda ciąża jest inna i niektóre kobiety znoszą ją lepiej inne gorzej. Pojawić się mogą różne dolegliwości bólowe, wpływa ona również na samopoczucie. Częstą dolegliwością jest ból nóg w ciąży. Jednak zawsze jest na nie jakieś remedium. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie co na ból nóg w ciąży oraz  jak złagodzić ból kolana w ciąży.

 

Przyczyny powstawania bólu nóg w ciąży 

Tak naprawdę źródeł tego problemu może być wiele. Najczęściej jest to kwestia zwiększenia się wagi kobiety, co przekłada się na większy nacisk na stawy i mięśnie kończyn dolnych. Waga kobiety znacznie zwiększa się w ciągu tych 9 miesięcy i nieprzygotowany organizm może z trudnością zaadaptować się do dźwigania dodatkowego ciężaru. Kolejną przyczyną jest większa ilość krwi w ciele, która może mieć problemy z przepływem, na przykład dlatego, że zmniejsza ilość codziennego ruchu i aktywności fizycznej. To skutkuje pojawieniem się obrzęków i opuchnięć, które również nasilają ból nóg w ciąży. U wielu kobiet może się pojawić również zakrzepica, czyli pojawienie się zakrzepów żył, która może mieć negatywne skutki. 


Co pomoże na ból nóg w ciąży? 

Przede wszystkim jeśli dokuczające nam bóle nóg w ciąży nie będą przechodzić i będą utrudniać codzienne funkcjonowanie, to konieczna będzie konsultacja z ginekologiem  w celu omówienie planu leczenia. Jednym z badań, na które może nas skierować ginekolog, jest badanie USG Dopplera, które pomocne jest w diagnostyce zakrzepów. Innymi objawami, które mogą się pojawić, są gorączka, zaczerwienienie nóg i stany zapalne. Kobieta w trakcie ciąży powinna dokładnie obserwować swoje ciało, aby móc zareagować w razie wystąpienia niepokojących symptomów. Jeśli pojawi się ból łydek w ciąży oraz ból ud w ciąży i opuchlizna to możliwe, że konieczna będzie również zmiana diety. Często zalecane jest zmniejszenie ilości spożywanej soli, która może powodować zatrzymanie się wody w organizmie. Warto także zadbać o odpowiednią podaż produktów bogatych w witaminę C, która korzystnie wpływa na jakość naczyń krwionośnych. Oczywiście wszelkie zmiany w diecie i nawykach podczas ciąży trzeba skonsultować z ginekologiem, tak aby odpowiedzialnie zadbać o siebie i ciążę. 

Ból nóg w ciąży w nocy można również złagodzić domowymi sposobami. Zbawienne mogą okazać się chłodne kąpiele oraz okłady z ręczników na nogi. Pływanie na basenie może okazać się idealną aktywnością dla kobiet w ciąży, jednak bez przeciążania organizmu, bo to może tylko pogorszyć sytuację. Z domowych sposobów polecane jest także siedzenie z nogami w górze czy chodzenie boso po domu, odradza się noszenie szpilek i obcasów, które zaburzają stabilność podczas chodzenia. Ciąża dla każdej kobiety to okres, w którym musi zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie. Zadbanie o codzienne nawyki i konsultacja z ginekologiem pomogą w uśmierzaniu bólu nóg podczas ciąży. 

 

O NAS

Wiemy, jak istotna jest troska o kondycję swojego ciała i twarzy. Naszą misją jest szerzenie sprawdzonych porad oraz pomoc kobietom w dobraniu kompletnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb każdej skóry.
Zostań z nami na dłużej i znajdź czas dla siebie, na który tak bardzo zasługujesz.

ul. Traktorzystów 19 30-415 Kraków
834-434-646

kontakt@medicalms.pl