Jak wykonywać masaż na pobudzenie jelit?

Jak wykonywać masaż na pobudzenie jelit?

Badania pokazują, że odpowiednio wykonany masaż brzucha na pobudzenie jelit może przynieść ulgę cierpiącym na dokuczliwe zaparcia. Można go wykonać samodzielnie, w domu, ale i bez sprzętu, delikatnie uciskając odpowiednie mięśnie.

Jak masaż wpływa na pobudzenie jelit?

Masaż jelita grubego poprawia przesuwanie treści pokarmowych w jelitach, także tych, które zalegają w formie tzw. kamieni kałowych. Dawniej popularnym zabiegiem było łączenie masażu brzucha z piciem oleju rycynowego. Następnie oczyszczaniem jelit zabiegiem lewatywy. Powodowało to przede wszystkim usunięcie zalegający treści pokarmowych, których masa mogła wynosić nawet kilka kilogramów. Współcześnie nadal wiele osób wraca do naturalnych metod leczenia i oczyszczania.

Oprócz poprawy perystaltyki jelit zabiegi masażu brzucha na pobudzenie jelita idealnie sprawdzają się po obfitym posiłku. Jednak należy pamiętać, że nie można go wykonywać tuż po jedzeniu. Najlepiej odczekać około godzinę i rozpocząć masaż. Oczywiście, skupiając się głównie na okolicy wątroby, żołądka i pęcherzyka żółciowego. Podczas takiego zabiegu w żołądku wydzielają się także substancje zmniejszające napięcie mięśni. Nazywane są benzodiazepiny, które dodatkowo poprawiają jakość snu. Co będzie kolejną korzyścią masażu brzucha, wykonywanego w godzinach wieczornych.

Jak wykonywać masaż na pobudzenie jelita?

Jak poprawnie należy wykonywać masaż na pobudzenie jelita? Masaż ręczny jelita grubego najlepiej wykonywać 20 minut przed porą pójścia do toalety. Należy używać płaskiej dłoni stosując umiarkowany nacisk, a to wszystko powinno zająć ok. 5-7 minut.

Następnie położyć się na wznak na podłodze i rozpocząć od prawej dolnej części brzucha. W dalszym kroku przesuwać dłoń w górę, pod prawą stronę klatki piersiowej. Następnie skierować dłoń w poprzek do lewej strony pod klatką piersiową. Kolejno w dół do lewej dolnej części brzucha i zakończyć ruchem do wewnątrz w kierunku środka podbrzusza. Należy pamiętać, aby powtarzać masaż jelita grubego od pięciu do siedmiu razy.

Masaż jelita grubego wg Voglera

Na czym polega masaż jelita grubego metodą Voglera? Podczas masażu jelita grubego pacjent leży tyłem. Przede wszystkim musi być on maksymalnie rozluźniony, a pod jego głową i kolanami umieszcza się podkłady. W trakcie masażu masażysta wykonuje popychające lub ciągnące ruchy okrężne w kierunku zgodnym z perystaltyką jelitową. Takie chwyty muszą być dostosowane do rytmu oddechowego pacjenta i oczywiście nie mogą sprawiać mu bólu. Według badań taki masaż na pobudzenie jelit jest skuteczny w leczeniu przewlekłych zaparć.

Jak przygotować się do masażu?

Na około 2 dni przed pierwszym masażem na pobudzenie jelit, zaleca się przejście na lekkostrawną dietę. Najważniejsze jest, aby odpowiednio nawadniać organizm. Tuż przed masażem należy oczywiście opróżnić pęcherz moczowy oraz jelita. Natomiast pozycja do masażu uzależniona jest od tego, czy masujemy brzuch sobie, czy drugiej osobie. Następnie podczas masażu dobrze sprawdza się także pozycja siedząca z wygodnym podparciem pleców. Jeśli zabieg masażem wykonywany jest przez inną osobę, zaleca się pozycje leżąca na plecach z lekko zgiętymi stawami kolanowymi.

 

O NAS

Wiemy, jak istotna jest troska o kondycję swojego ciała i twarzy. Naszą misją jest szerzenie sprawdzonych porad oraz pomoc kobietom w dobraniu kompletnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb każdej skóry.
Zostań z nami na dłużej i znajdź czas dla siebie, na który tak bardzo zasługujesz.

ul. Traktorzystów 19 30-415 Kraków
834-434-646

kontakt@medicalms.pl