Masaż ścięgna Achillesa, czyli sposób na mityczny słaby punkt

Masaż ścięgna Achillesa, czyli sposób na mityczny słaby punkt

Ścięgno Achillesa jest największym oraz najmocniejszym ścięgnem w ludzkim ciele. Zbudowane jest z niezbyt rozciągliwych włókien kolagenowych, które podatne są na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie tylko aktywność sportowa czy taniec niesie duże ryzyko jego urazów. Ciągle pracuje podczas chodzenia, biegania lub podskakiwania. Znaczenie ma także źle dobrane obuwie. Masaż Achillesa pomoże nie tylko w przypadku dysfunkcji ścięgna, ale też pozwoli zachować jego sprawność.

Jak masować ścięgno Achillesa, aby poczuć się lepiej?

Objawy świadczące o nieprawidłowościach w obrębie ścięgna Achillesa przejawiają się bólem po jego bokach, obrzękiem oraz uczuciem dyskomfortu. Ulgę może przynieść terapia manualna. Masaż w dysfunkcjach ścięgna Achillesa powoduje rozluźnienie mięśniowo–powięziowe i zlikwidowanie napięcia. Dzięki temu usprawnia się metabolizm tkankowy, przywrócona zostaje równowaga, a dolegliwości bólowe sukcesywnie ulegają zmniejszeniu. Zatem, jak rozmasować ścięgno Achillesa? Można wykonać ruch głaskania po grzbietowej stronie ścięgna, okrężne rozcieranie po grzbiecie i jego bokach oraz oklepywanie palcami.

Co daje umiejętny masaż ścięgna Achillesa?

Prawidłowo przeprowadzony masaż ścięgna Achillesa usprawnia nie tylko jego pracę, ale też przylegających do niego struktur. Przywraca pełen zakres ruchów i siłę mięśni.

Mikrourazy i liczne przeciążenia mogą spowodować naderwanie lub całkowite zerwanie ścięgna Achillesa. Słyszalny jest przy tym charakterystyczny trzask, a ruch zgięcia podeszwowego staje się ograniczony. Wymaga to zwykle leczenia operacyjnego. Masaż po zerwaniu ścięgna Achillesa lub naderwaniu ścięgna Achillesa jest jednym z kluczowych elementów rehabilitacji. W powrocie do sprawności pomaga zwłaszcza masaż funkcyjny ścięgna Achillesa. Masowana osoba leży na brzuchu z podłożonym pod stopy półwałkiem. Następnie masażysta uciska swoimi dłońmi mięsień brzuchaty, stopniowo przesuwając się do pięty. Potem zgięcie grzbietowe stopy łączy z dociskiem palcami na ścięgno Achillesa, stopniowo przesuwając się ku jego górze. Jest to dobra mobilizacja masowanego obszaru przed stretchingiem.

Zapalenie oraz inne schorzenia ścięgna Achillesa są wynikiem nadmiernej aktywności fizycznej w stosunku do zbyt słabych mięśni i nieodpowiedniego ich przygotowania do wysiłku. Doskonałe rezultaty przynosi masaż poprzeczny ścięgna Achillesa. W tym celu łapie się dwoma palcami bolący obszar i szczypie przez kilka sekund. Warto przy tym zastosować maść rozgrzewającą, ponieważ ścięgno piętowe lubi ciepło. Technika ta nadaje się do samodzielnego wykonania. Z kolei zapalenie ścięgna Achillesa i masaż profesjonalny wymaga położenia się na brzuchu z półwałkiem pod stopami. A masażysta dociska i przesuwa dłonie do zewnętrznej i wewnętrznej strony łydki.

Masowanie ścięgna Achillesa stwarza sprzyjające warunki do regeneracji uszkodzonych włókien. Zwiększa ruchomość oraz redukuje ból. Pobudza produkcję kolagenu, przyspiesza proces gojenia tkanek, a także zapobiega tworzeniu się zrostów między ścięgnem a przylegającymi tkankami. Poprawia też jego elastyczność i wytrzymałość. Zawsze warto też unikać nadmiernej eksploatacji ścięgna Achillesa oraz dać mu odpocząć po intensywnym wysiłku fizycznym.

O NAS

Wiemy, jak istotna jest troska o kondycję swojego ciała i twarzy. Naszą misją jest szerzenie sprawdzonych porad oraz pomoc kobietom w dobraniu kompletnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb każdej skóry.
Zostań z nami na dłużej i znajdź czas dla siebie, na który tak bardzo zasługujesz.

ul. Traktorzystów 19 30-415 Kraków
834-434-646

kontakt@medicalms.pl