Kawa jest nie tylko boskim napojem, który pozwala nam stawić czoła kolejnemu porankowi. Zawarta w niej kofeina pobudza nas i ożywia nie tylko od wewnątrz, ale i pielęgnuje skórę twarzy i ciała, a nawet włosy.
Jednym z bardzo popularnych rodzajów kosmetyków mających w składzie kofeinę jest peeling kawowy. Warto jednak wiedzieć, jak go stosować w zależności od pielęgnowanej partii ciała, aby był w pełni skuteczny. Jego dużą zaletą jest też fakt, że łatwo go przygotować i jest niedrogi.
Kawa - jak działa na naszą skórę?
Kofeina zawarta w kawie jest częstym składnikiem kosmetyków ujędrniających, wyszczuplających, wygładzających i zapobiegających wypadaniu włosów. Działa na skórę pobudzająco i drenująco, poprawiając krążenie krwi i usuwając zastoje, i opuchlizny – jest to najszybciej widoczny efekt stosowania kosmetyków z kofeiną. Poza tym opóźnia starzenie skóry, wygładza ją, zapobiega zmarszczkom, ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest więc idealnym składnikiem do pielęgnacji skóry dojrzałej, jak i młodzieńczej z niedoskonałościami.
Peeling kawowy – przepis
Peeling kawowy jest jednym z najprostszych domowych kosmetyków. Wystarczy zmielona kawa, najlepiej świeżo, co spotęguje jej dobroczynne efekty, niewielka ilość wrzątku do zalania jej i tyle oliwy lub innego dobrego jakościowo oleju (np. lnianego lub kokosowego), by powstała gęsta i wygodna do rozprowadzania papka. Jeśli potrzebujemy silniejszego peelingu, można dodać też trochę cukru, najlepiej brązowego. Warto też dodać odrobinę cynamonu, który ma działanie antybakteryjne i ożywcze, wzmacniając przez to działanie peelingu kawowego. Bardzo ważne jest, aby stosować taki peeling z dużą delikatnością, łagodnie masując twarz lub wybraną partię ciała kolistymi ruchami. Po zabiegu należy dokładnie opłukać się z pozostałości peelingu.
Jak i gdzie zrobić peeling kawowy?
Peeling kawowy ożywia przyszarzałą i zmęczoną skórę twarzy, ale również działa antycellulitowo, redukuje przebarwienia, spłyca zmarszczki i odżywia skórę głowy. Można go więc stosować na twarz, na „skórkę pomarańczową” na udach i pośladkach, na łydki, aby poprawić krążenie, a także, by poprawić kondycję włosów.
Peeling kawowy na twarz jest bardzo praktycznym kosmetykiem, który szybko usuwa zrogowaciały naskórek, oczyszcza z problematycznych niedoskonałości, likwiduje oznaki zmęczenia i nadaje cerze ładnego, wyrównanego kolorytu.
Stosowany na miejsca dotknięte cellulitem poprawia krążenie płynów w tym rejonie, nadaje skórze jędrność, gładkość i elastyczność, a tym samym zmniejsza ten uciążliwy problem kosmetyczny. Stosowany regularnie, np. 2 razy w tygodniu, pomoże również spalać tkankę tłuszczową. Znakomicie ujędrni i wygładzi też łydki i ramiona, które staną się gładkie i sprężyste.
Delikatne masowanie skóry głowy peelingiem usuwa zalegające zanieczyszczenia, nadmiar sebum i pozostałości chemicznych produktów do pielęgnacji włosów. Wnikająca w mieszki włosowe kofeina hamuje wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.
Warto więc korzystać z rozmaitych dobrodziejstw tego taniego i prostego kosmetyku, jakim jest peeling kawowy.